Şehirde Bir Gökkuşağı Fahri Çelebi Kitabı Üzerine

Fahri  Çelebi’nin Yaşamı Kitap Oldu

 

“İBRAHİM DİZMAN: FAHRİ ÇELEBİ’NİN YAŞAMI  BU KENTİN ÖZETİDİR”

 

 

Ordu Olay: Fahri Çelebi’nin hayatını kitaplaştırdınız. Neden Fahri Çelebi?

 

İbrahim Dizman: Özellikle Fahri Çelebi, çünkü bu kenti anlamanın bir yolu da yaşamını bu kente adamış olanları anlamak ve tanımaktan geçiyor. Fahri Bey’in yaşamı bu kentin yakın tarihinin bir özeti gibi. Ordu’nun yakın tarihini araştırırken birçok olayda, etkinlikte, kurumda karşıma hep Fahri Çelebi adı çıkıyordu. Sonunda “gelin sizin yaşamınızı bir kitap yapalım” dedim. O da kabul etti.

 

Ordu Olay: Kitapta neler var, biraz bilgi verebilir misiniz?

 

İbrahim Dizman: Kitap, Fahri Bey’in yaşamöyküsü ekseninde. Doğumuyla başlayıp 2009’a kadar geliyor. Kitabın bütünü tek, uzun bir söyleşi biçiminde.  Onun yaşamının her yönüne baktık. Birçoğumuzun önceden bilmediği ilginç şeyler de çıktı ortaya.

 

Ordu Olay: Bir örnek verebilir misiniz?

 

İbrahim Dizman: Elbette… Örneğin 1960 Devrimi öncesindeki öğrenci olayları içinde Fahri Çelebi’nin İstanbul’da gözaltına alındığını, birçok eyleme katıldığını çok kişi bilmiyordu. Bunun gibi birçok olay var ki ilk kez duyulacak,

 

Ordu Olay: Ordu’nun yakın tarihi açısından da önemli bilgiler var mı?

 

İbrahim Dizman: Hem de çok var. Festivallerin nasıl başladığı konusu mesela. 1960’ların başındaki o çabalar… Sonra tanıdığı insanları anlattırırken dile getirdiği kimi olaylar.

 

Ordu Olay: Fahri Çelebi aynı zamanda bir politikacı… Onun siyasal hayatını da anlattınız mı?

 

İbrahim Dizman: Her şeyi sordum ben.. O da sağ olsun, geleceğe bilgi aktarma sorumluluğu ile her şeyi açıkça anlattı. Buna politik yaşamı da dahildir. Politikaya nasıl girdiğini de anlattı. Yenilgilerini de anlattı, siyasal mücadeleleri de anlattı. Kimlerle ilişki içinde oldu, nerede nasıl davrandı; her şeyi anlattı açık yüreklilikle. Bugün artık adı unutulmaya başlamış birçok politikacıyı yeniden onun anlattıklarıyla hatırladık. Ordu’da yerel politikanın son 40 yılını da yine Fahri Bey’in anlattıkları ile öğrenme olanağımız olacak bu kitapla. Yani, kitabın politik yanı da ilginç.

 

Ordu Olay: Özel hayatı da var mı kitapta?

 

İbrahim Dizman: Var tabii.. Eğer bir insanın bütün hayatını yazıyorsanız, özel yaşamını soyutlayamazsınız. Örneğin aşklarından da söz ettik. Yine çok kişi bilmez ama  Fahri Bey birkaç kez evlenmenin eşiğinden dönmüş. Neden hiç evlenmemiş? Kitabı okuyanlar bunun yanıtını bulacak ama şu kadarını söyleyeyim; onun hayatında aşamadığı bir kırık aşk hikâyesi de var… Bu yanıyla da ilginç bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

 

Ordu Olay: Dolu dolu geçmiş bir yaşam onunki… Birikimlerini de aktardı mı size?

 

İbrahim Dizman: Hayata bakışı, sosyal kültürel olaylara bakışı, insanlarla  ilişkileri, politik hayatın keskinliği içinde bir hoşgörü örneği olarak duruşu; kentin bugününü ve bugünkü Orduluları değerlendirişi… Birikimini olabildiğince  yansıtmaya çalıştım kitaba.

 

Ordu Olay: Kitabın boyutu nedir? Kaç sayfa?

 

İbrahim Dizman: Kitabı 280 sayfa ile sınırlandırdım. Dahası da vardı; ama  her şeyi kitaba aktarabilmek zor. O yüzden böyle bir sınırlama yaptık.

 

Ordu Olay: Ne kadar sürede yazdınız bu kitabı?

 

İbrahim Dizman: İkı yılı geçmiştir. Sürekli üzerinde çalışmadık tabii.. Az önce söylediğim gibi, bu kitap bir söyleşi biçiminde. Tatillerde, Ordu’ya geldiğim zamanlarda onunla buluşup çalıştık; teybi önüne koydum; ben sordum, o anlattı. Burada olmadığım zamanlarda da kendisine sorular gönderdim; oturup yazdı. Bazı konuları açmasını istedim; yeni baştan kaleme aldı. Böyle farklı yöntemlerle bir çalışma oldu. Daha da uzayacaktı çalışmamız; anlatılacak çok şey vardı  ama bütün bir hayatı kitaba almaya çalışırsanız hiç bitmez. O yüzden belli bir noktada tamam dedik ve bitirdik. Ama işte, toplam iki yılı buldu.

 

Ordu Olay: Kitabın geliri iki kuruma, Yardım Sevenler Derneği ile ORSEV’e bağışlandı sanırım.

 

İbrahim Dizman: Evet. Çünkü Fahri Bey’in adı Yardım Sevenler Derneği ile özdeşleşmiş durumdadır neredeyse. Öte yandan yıllardır ORSEV’de de çalışıyor. Bu iki kurumun simgesi olarak Fahri Bey hem “sosyal” hem “kültürel” bir kişiliktir. Bu kararı da çok yakıştı doğrusu.

 

Ordu Olay: Tanıtım kokteyli ve imza günü olacak mı?

 

İbrahim Dizman: Yardım Sevenler Derneği ve ORSEV bir tanıtım kokteyli düzenliyorlar. 4 Mayıs’ta sanırım. Bir de küçük bir sinevizyon gösterisi düzenledik; orada sunmak için. Tanıtım kokteylinin ardından imza günü olacak mı bilmiyorum; daha doğrusu bu kitabı kimin imzalaması gerekir? Bence Fahri Bey’in. O yüzden de imza gününe o karar vermeli.

 

 

Ordu Olay: Sırada başka çalışmalar var mı?

 

İbrahim Dizman: Var ama şimdilik açıklamayayım.

 

Ordu Olay: Teşekkür ederiz…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !