Sahneler Biraz Daha Tenhalaştı

 

 

Sahne biraz daha tenhalaştı; çünkü Mustafa Gencel, yaşamını yitirdi…

Onu ilk kez 1988’de, OBKT’de “Gardiyan” adlı oyunda izlemiştim. Hemen ardından da “Bir Garip Oyun”da izlemiştim; sarhoş doktoru canlandırıyordu. Müthiş bir karakter oyuncusu ile karşı karşıya olduğumu anlamıştım.

Yıllar içinde birçok oyunda izleme olanağını buldum. Her oyunda rolü kendisinin kılan karakteristik davranışlarıyla öne çıkıyor, davudi sesiyle sahneyi dolduruyordu.

Son yıllarında OBKT’den dargın ayrıldığını duymuştum. Kendisine sormadım. Doğrusu öyle çok yakınlığımız da olmamıştı. ORSEV’in, Ordu’daki kimi tiyatro çevrelerince “lanetli mekân” sayıldığı ve birçok kişinin gelmeye korktuğu zamanlarda o gelir, Aydın Üstüntaş’la sohbet ederdi. Bu sohbetlerin birkaçına katıldığımı anımsıyorum. OBKT’den kırgın ayrıldığını duymuştum; sonra ORSEV’de tiyatro yapmaya başladığını da öğrenmiştim. Bu anlamda yazgısı  Aydın Üstüntaş’la aynı oldu; son oyunlarını ORSEV’de oynadı, yönetti.

Onunla derinlemesine bir sohbetimiz nedense olmadı hiç; ama şimdi, bir  içsızısıyla söyleyebilirim ki önümüzdeki aylarda  Meral Aktaş’ın tasarladığı bir çalışma için onunla uzun bir söyleşi yapmasını önerecektim.

Bunu önerecekken, rahatsız olduğunu ve Ankara’da bir arkadaşında kaldığını duydum Gülçin Hanım’dan. Cuma akşamıydı. Sözleştik, pazar günü ziyaretine gidecektik. Acaba bir söyleşi yapabilir miyiz diye geçiriyordum içimden, acaba çok mu rahatsız, diye kendi kendime mırıldanıyordum. Pazar sabahı Ordu’dan gelen bir telefonla yaşamını yitirdiğini öğrendim. Yazık oldu; anlatacağı çok şey vardı tiyatroya ilişkin.

Sahneye henüz OBKT kurulmadan çıktığını biliyoruz Mustafa Gencel’in. Gençlik Tiyatrosu’nda Saygılı Yosma’da oynamıştı. Sonra belki bütün oyunlarında  görev aldı OBKT’nin. Ordulu kaç kuşağın sahneden yansıyan güzelliği paylaşmasına katkıda bulunanlardan biri oldu yıllar boyunca. Bütün yaşamını bir tiyatro sahnesiyle sınırlandırıp orayla anlamlandıran kişilerden oldu.

Geçen yıl, bir TV kanalında oynayan Karadeniz’le ilgili bir dizide birkaç arkadaşıyla birlikte küçük küçük roller üstlenmişti. O diziyi izliyordum; izlerken içimde bir burukluk oluşuyordu. O tanınmış oyuncular kadar başarılı, hatta çoğu kez onlardan daha göz dolduran bir oyunculuğu vardı Ordulu tiyatro oyuncularının ve tabii Mustafa Gencel’in. Büyük kentlerde olsalar, önlerinde kapılar açılsa kimbilir nasıl başarılara imza atabilirlerdi…

Onsuz Ordu sahneleri biraz daha tenhalaştı…

Mustafa Gencel, sanırım güzel bir oyun olarak belleklerimizde yaşayacaktır. Alkışlarla güle güle…

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !