Sahil Yolunu kurtarmak (2007)

                                            

 

1990’larda başlayan Karadeniz Sahil Yolu tartışmasını anımsıyor musunuz?  Valilikte, belediyede toplantı üstüne toplantı yapılmıştı. Samsun’a, Ankara’ya kurullar gitmiş, yolun Ordu geçişinin kurtulması için çaba sarf edilmişti. O zaman bürokratların, siyasilerin birçoğu bu çabalara  dudak bükmüştü. Ama ne zaman ki on binlerce Ordulu çoluk çocuk sahil yoluna çıktı ve yolu trafiğe kapattı; işte o zaman siyasiler işin ciddiyetini anladılar.

Bugün de yine yol sorunu ile karşı karşıya Ordu. Bu kez Bolaman – Perşembe arası konuşuluyor. Sahil yolunun bitmesine yakın, iki yıl önce bu konuyu yazmıştım. Sonra defalarca yazdım; sahil yolu açılacak, bu yol harika bir gezinti yolu haline getirilebilir, kültür ve turizm müdürlüğünün bir hazırlığı var mı, diye sordum. Elbette ki çıt yok. Birkaç kez  yazıp ben de bıraktım elbette.

Ancak öğrendim ki Enis Ayar, yine yıllar öncesindeki gibi projeler geliştirmekteymiş Taner Aksoy’la birlikte. Perşembe – Bolaman arasına bisiklet yolu yapılamaz mıymış…

Biliyorum, yine dudak bükenler olacaktır. Oysa Enis Ayar ve Taner Aksoy yerden göğe haklılar. Sadece bisiklet yolu mu yapılmalı? Hayır; belirli tepelere seyir terasları yapılmalı. Yürüyüş yolları yapılmalı. Çaka ve benzeri kumsallar bu bütünlük içinde düzenlenmeli. Belli aralıklarla  çay bahçeleri yapılmalı. Yason, bu bütünlük içinde değerlendirilmeli. Henüz aklımıza gelen gelmeyen  birçok tasarı ile bu yol kurtarılmalı.  Yeni yolun hizmete açılmasıyla birlikte işlerliğini kaybettiğini düşünen bu yoldaki yerleşim birimleri de buna katılmalı.  Herkes, bu dünya harikası yolu kurtarmalıdır.

Karayollarının, anlaşılmaz ve tuhaf bir tutumla bu yolu bozmaya kalkıştığı yazılıp çiziliyor. Orduluların, Perşembelilerin, Mersinlilerin, Yalıköylülerin, Çakalarının bunu durduracak gücü yok mu?

Türkiye’nin en güzel gezinti yolu olabilecek burası için birkaç kişiden başka kimse söz söylemeyecek mi? Ordulu iki bakan, ki biri “kültür ve turizm bakanı”, bu yolun karayollarının greyderleriyle öldürülmesine  bir şey demeyecekler mi?

Ey Ordu’yu çok sevdiğini her vesileyle yineleyenler; Türkiye’nin en güzel karayolları güzergahını vurdumduymazlığa  kurban edecek misiniz?

Bu yol kurtarılabilir. Bu yol büyük bir turizm cazibe merkezi haline getirilebilir. Yeter ki istensin. Ordu’nun kimliği de bu yolla vurgulanabilir ancak. Çünkü, belki içinde yaşanıldığı için fark edilmiyor ama, Ordu kenti, şehir tabelasının bulunduğu yerde başlamıyor; Ordu Bolaman’da başlıyor. Bolaman’sız, Yalıköy’süz, Çaka’sız, Yason’suz, Perşembe’siz bir Ordu düşünülebilir mi?

Sahil yolunu kurtarıp örnek olan Ordulular, duyarlılıklarını Bolaman’a değin  götürmelidirler…

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !